About Us
Learn To Swim School
Competitive Swim Club
Club Records
Policies
   
 





OBAN OTTERS CLUB GALA RECORDS


The Gala Trophies

NON-CHAMPIONSHIP EVENTS   
EventDistance/strokeTime       Record Holder (year)               
MACLEAN CUP
Girls 8 years & under
25m Back
25m Front
23.20
19.94
Gillian Tolmie (1987)
Ella MacKechnie (2010)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
MACKAY CUP
Boys 8 years & under
25m Back
25m Front
22.60
19.60
Ben Cathro (1996)
Andrew Hunt (1987)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
SPENCE SHIELD
Girls 9/10 years
25m Back 
25m Breast
25m Front
20.90 
24.89
18.50
Sandra Jordan (1983)
Shona Crawford (1992)
Sandra Jordan (1983)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
HUTCHINSON CUP
Boys 9/10 years
25m Back
25m Breast
25m Front
21.22
24.00
17.47
Ben Cathro (1997)
Ben Sanderson (2004)
Thomas Lines (2009)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ACHNACREEBEAG TROPHY
Girls 11 years & over
50m Back
50m Breast
50 m Front
40.75
44.54
34.84
Robyn MacGregor (2010)
Jodie Dairon (2010)
Robyn MacGregor (2010)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
LARCHFIELD TROPHY
Boys 11 years & over
50m Back
50m Breast
50m Front
43.40
46.20
34.54
Stewart Mason (1985)
Craig Scott (1988)
Callum Leitch (2007)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


GIRLS CHAMPIONSHIP EVENTS
EventDistance/strokeTime      Record Holder (year)               
McKECHNIE HOTELS SHIELD
Girls 8 years & under
25m Back
25m Breast
25m Front
50m Fly
50m Back
50m Breast
50m Front
23.40
25.60
20.90
52.69
50.87
1:01.72
48.34
Jenny Isaac (1989)
Kirsty Summers (1990)
Kirsty Summers (1990)
Clare MacKinnon (2006)
Clare MacKinnon (2006)
Clare MacKinnon (2006)
Clare MacKinnon (2006)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
MacKINNON CUP
Girls 9 years
50m Fly
50m Back
50m Breast
50m Front
49.19
46.18
54.60
40.16
Clare MacKinnon (2007)
Ella MacKechnie (2011)
Clare MacKinnon (2007)
Clare MacKinnon (2007)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
COLUMBA HOTEL TROPHY
Girls 10 years
25m Fly
25m Back
25m Breast
50m Fly
50m Back
50m Breast
50m Front
19.10
24.75
28.19 
38.91
40.50
46.00
35.80
Fiona MacAlpine (1983)
Victoria Welsh (2005)
Suzie Smith (2005)
Clare MacKinnon  (2008)
Fiona MacAlpine (1983)
Sharon Summers (1987)
Gillian Tolmie (1989)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
TYNDRUM CUP
Girls 11 years
25m Fly

50m Fly
50m Back
50m Breast
50m Front
100m Fly
100m Back
100m Breast
100m Front
18.72

36.41
36.70
43.20
35.68
1:28.90
1:21.19
1:35.34
1:14.80
Rosie Matheson & Ruth Preston (2005)
Ella MacKechnie (2013)
Fiona MacAlpine (1984)
Sharon Summers (1988)
Ruth Preston (2005)
Clare MacKinnon (2009)
Clare MacKinnon (2009)
Clare MacKinnon (2009)
Gillian Tolmie (1990)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
INTERMEDIATE TROPHY
Girls 12 years
50m Fly
50m Back
50m Breast
50m Front
100m Fly
100m Back
100m Breast
100m Front
35.53 
41.06
46.75
35.04
1:26.12
1:20.88
1:32.12
1:09.81
Ella MacKechnie (2014)
Sophie Cathro (2002)
Sarah MacLachlan (2003)
Rachel Ward (2003)
Abigail Evans (2008)
Clare MacKinnon (2010)
Fiona McLean (2011)
Abigail Evans (2008)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
GATEWAY CUP
Girls 13 years


50m Fly
50m Back
50m Breast
50m Front
100m Fly
100m Back
100m Breast
100m Front
33.71
39.03
45.09
34.00
1:19.16
1:16.72
1:25.37
1:04.00
Ella MacKechnie (2015)
Rachel Ward (2004)
Kathrine MacNeil (2002)
Rachel Ward (2004)
Abigail Evans (2009)
Eilidh Muir (2006)
Abigail Evans (2009)
Abigail Evans (2009)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
FORTEITH CUP
Girls 14 years & over
50m Fly
100m Fly
100m Back
100m Breast
100m Front
34.91
1:15.20
1:13.10
1:26.22
1:07.41
Nicola McKie (2002)
Ella MacKechnie (2016)
Ella MacKechnie (2016)
Rachel Ward (2007)
Ella MacKechnie (2016)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


BOYS CHAMPIONSHIP EVENTS  
EventDistance/strokeTime       Record Holder (year)              
ROYAL BANK OF SCOTLAND
QUAICH
Boys 8 years & under
25m Back 
25m Breast
25m Front
25.30
28.10
20.50
Matthew McPhee (1990)
Matthew McPhee (1989)
Matthew McPhee (1990)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
DYCHEM  TROPHY
Boys 9 years
25m Fly
25m Back  
25m Breast
25m Front
24.60
22.80
27.50
19.90
   "
Niall Preston (1990)
Niall Preston (1990)
Robbie Kupris (1997)
Robbie Kupris (1997)
Robert Sayer (1999)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
McCRACKEN CUP
Boys 10 years
25m Fly
50m Fly
50m Back
50m Breast 
50m Front
100m Front
18.60
37.90
38.97
46.40
32.12
1:14.56
Cameron Welsh (2005)
Connor MacNeil (2007)
Matthew Anderson (2006)
Matthew Anderson (2006)
Connor MacNeil (2007)
Matthew Anderson (2006)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
BANK OF SCOTLAND CUP
Boys 11 years
50m Fly
50m Back
50m Breast
100m Front
100m Back
100m Breast
100m Fly
41.50
39.60
44.60
1:09.53
1:17.84
1:32.29
1:18.04
Lorne McCluckie (1989)
Lorne McCluckie (1989)
Cameron MacLean (1979)
Matthew Anderson (2007)
Connor MacNeil (2008)
Matthew Anderson (2007)
Connor MacNeil (2008)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
IONA SHOP CUP
Boys 12 years
50m Fly
50m Back
50m Breast
100m Back
100m Front
100m Breast
100mFly
33.20
40.60
42.56
1:11.72
1:04.97
1:29.10
1:13.68
John Forteith (1978)
Calum MacFarlane (2005)
Shaun Conway (2004)
Connor MacNeil (2009)
Connor MacNeil (2009)
Matthew Anderson (2008)
Connor MacNeil (2009)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
HANNAH'S SHIELD
Boys 13 years
50m Fly
100m Fly
100m Back
100m Breast
100m Front
34.12
1:10.44
1:13.22
1:23.51
1:06.88
Sam Coates (2015)
Connor MacNeil (2010)
Connor MacNeil (2010)
Sam Coates (2015)
Alasdair Aitken (2008)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
HUNTER CUP
Boys 14 years & over
50m Fly
100m Fly
100m Back
100m Breast
100m Front
30.94
1:07.19
1:06.27
1:17.30
58.60
Saul Ormiston (2003)
Patrick MacKinnon (2011)
Patrick MacKinnon (2012)
John Forteith (1979)
John Mudie (1990)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

INDIVIDUAL MEDLEY RECORDS
EventDistance              Time       Record Holder (year)               
Girls 10 years and under 4 x 25m1:31.78 Clare MacKinnon (2008)
Boys 10 years and under 4 x 25m1:25.59Matthew Anderson (2006)
Girls 11 and under 4 x 25m1:24.50 Fiona MacAlpine (1984)
Boys 11 and under4 x 25m1:19.68 Matthew Anderson(2007)
Girls 12 years
Boys 12 years
4 x 25m
4x 25m
1:21.53
1:16.53
Ella MacKechnie (2014)
Matthew Anderson (2008)
Girls 13 years
Boys 13 years
4 x 25m
4x 25m
1:16.06
1:16.14
Abigail Evans (2009)
Sam Coates (2015)
BEAVER TIMBER SHIELD
   senior girls
4 x 25m1:15.97 Rachel Ward (2008)
BEAVER TIMBER SHIELD
   senior boys
4 x 25m
1:11.75 Saul Ormiston (2004)
Girls 12/13 years 4 x 50m 2:56.10 Sharon Summers (1989)
Boys 12/13 years 4 x 50m 2:56.20 John McLuckie (1988)
Girls 14 and over 4 x 50m 2:46.83 Ella MacKechnie (2016)
Boys 14 and over4 x 50m 2:32.75 Patrick MacKinnon (2012)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------